Vnitřní řád


 
VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ DRUŽINY  ZÁKLADNÍ ŠKOLY PŘEROV, VELKÁ DLÁŽKA 5   
 
 
Mgr. Martin Černý Přerov, 2020 
 
 
 
Tento VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ DRUŽINY je vydán ředitelem školy na základě ustanovení § 30, odst.1 zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). 
 
 
 
Nabývá platnosti dne:      1. 9. 2020       Nabývá účinnosti dne:   1. 9. 2020 
 
 
 
VNITŘNÍ ŘÁD obsahuje tato ustanovení: 
 
I.  Práva a povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců a pravidla vzájemných vztahů mezi žáky a zaměstnanci školy  
 
 1.  Práva žáků   2.  Povinnosti žáků    3.  Práva zákonných zástupců   4.  Povinnosti zákonných zástupců   5.  Pravidla vzájemných vztahů mezi žáky a zaměstnanci školy 
 
II.  Provoz a vnitřní režim školní družiny 
 
 1.  Zařazování žáků do školní družiny   2.  Ustanovení o úplatách zákonných zástupců za pobyt ve školní družině  3.  Provoz školní družiny   4.  Vnitřní režim školní družiny 
 
III.  Bezpečnost a ochrana zdraví žáků, ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí 
 
 1.  Bezpečnost a ochrana zdraví žáků      2.  Ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí. 
 
IV.  Zacházení s majetkem školní družiny 
 
V.  Pravidla pro hodnocení chování žáků 
 
VI.   Závěrečná ustanovení  
 
 
 
I. Práva a povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců a pravidla vzájemných vztahů mezi žáky a zaměstnanci školy   1. Práva žáků  Individuální přístup v rámci možností školského zařízení, jedná – li se o žáky handicapované, s poruchami učení a chování.  Žáci mohou nosit (se souhlasem zákonných zástupců a vychovatelek) do ŠD drobné předměty např. hračky vhodné pro hru. Za tyto předměty si zodpovídá žák sám.  Žáci mají právo na odpočinek a dodržování základních psychohygienických podmínek.  Žáci mají právo na ochranu před jakoukoliv formou diskriminace a násilí, mají právo na vzdělání a svobodu myšlení a projevu, náboženství. Mají právo být seznámeni se všemi předpisy se vztahem jejich pobytu a činnosti v ŠD.  Žáci mají právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, na práci ve zdravém životním prostředí.   2. Povinnosti žáků  Žáci docházející do ŠD, dodržují pravidla kulturního chování.  Chodit do ŠD pravidelně a včas (docházka do ŠD je pro přihlášené žáky povinná).  Žáci se nesmějí dopouštět projevů rasismu a šikanování.  Žáci nesmí používat hrubá a vulgární slova, podvádět a fyzicky napadat ostatní žáky.  Dodržovat vnitřní řád ŠD, předpisy a pokyny školy, s nimiž byl seznámen.  Žáci jsou povinni řídit se pokyny vychovatelky a dalších oprávněných osob.  Zapomenuté a ztracené předměty v areálu školy odevzdá nálezce vychovatelce.  Chovat se slušně k dospělým i k žákům, dbát pokynům pedagogických a provozních pracovníků. Chovat se tak, aby neohrozil zdraví svoje, ani jiných osob.   Udržovat prostory ŠD v čistotě a pořádku, chránit majetek před poškozením.   Neopouštět ŠD bez souhlasu vychovatelek.   Mobilní telefon, chytré hodinky a tablety může žák používat k telefonování a posílání SMS zpráv pouze v nezbytně nutných případech a se souhlasem vychovatelky.   Bez předchozí domluvy s vychovatelkou je zakázáno pořizovat při činnosti v ŠD jakékoliv video i audiozáznamy na mobilní telefon či jiné přístroje. 
 
3. Práva zákonných zástupců žáka  Zákonný zástupce má právo na veškeré informace týkající se bezprostředně jeho dítěte, zejména chování.  Zákonný zástupce má právo vznášet připomínky a podněty k práci školní družiny u vychovatelky nebo u ředitele školy  Zákonný zástupce má právo na ochranu osobních údajů, vyjadřovat se ke všem rozhodnutím, týkajících se podstatných záležitostí jeho dítěte.   4. Povinnosti zákonných zástupců žáka  Zákonný zástupce má povinnost vyplnit písemnou přihlášku – zápisní lístek do ŠD.  Zákonný zástupce má povinnost zajistit, aby žák přihlášený k pravidelné denní docházce docházel řádně do školní družiny. 
 
 
 Zákonný zástupce má povinnost dokládat nepřítomnost žáka při pravidelné docházce do školní družiny. Odchod žáka před stanovenou dobou je možný pouze na základě písemné omluvy zákonných zástupců. Na omluvence bude uvedeno datum, doba odchodu a podpis zákonného zástupce. Není možné pouštět děti domů na základě telefonické domluvy.  Zákonný zástupce má povinnost informovat o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtíží žáka, pokud je žák zavšiven, musí zákonný zástupce ihned zajistit nápravu. 
  5. Pravidla vzájemných vztahů mezi žáky a zaměstnanci školy  Pedagogičtí pracovníci školy vydávají žákům a zákonným zástupcům žáků pouze takové pokyny, které bezprostředně souvisí s plněním zájmového vzdělávání.  Informace, které zákonný zástupce poskytne o žákovi, jsou důvěrné.  Žáci, pracovníci školy a zákonní zástupci se navzájem respektují, při vzájemném styku dodržují zásady kulturního chování, zdvořile se oslovují a při setkání se slušně zdraví v souladu s pravidly společenského chování.  Vnitřní řád ŠD je uložen na webových stránkách školy (www.zsvd.cz) a na veřejně přístupném místě (vestibul ŠD). 
 
  II. Provoz a vnitřní režim školní družiny   1. Zařazování žáků do školní družiny  Činnost družiny je určena žákům I. stupně ZŠ. Ve školní družině pracuje 6 oddělení. Do jednoho oddělení lze zapsat maximálně 30 pravidelně docházejících žáků.  O přijetí žáka do školní družiny se rozhoduje na základě písemné přihlášky (1. – 3. třída)  nebo žádosti (4. – 5. třída), její součástí je písemné sdělení zákonných zástupců žáka o rozsahu docházky a o způsobu odchodu žáka z družiny.  O zařazení žáka do školní družiny rozhoduje ředitel školy.   2. Ustanovení o úplatách zákonných zástupců za pobyt ve školní družině  Z rozhodnutí zřizovatele se za pobyt ve školní družině od zákonných zástupců vybírá měsíční úplata ve výši, která je stanovena kalkulací na příslušný rok.  Úplata je splatná půlročně vždy do 20. dne prvního měsíce v pololetí na účet školy (září, únor), pokud není poplatek včas zaplacen, uvědomí o tom vychovatelka ředitele školy a ten může rozhodnout o penále případně o vyloučení žáka ze školní družiny.  V odůvodněných případech může být ředitelem školy na základě písemné žádosti zákonných zástupců úplata snížena nebo prominuta.   3. Provoz školní družiny  Školní družina vykonává činnost ve dnech školního vyučování.  O provozu v době řádných školních prázdnin rozhoduje ředitel školy.  V době mimořádných prázdnin nebo mimořádného volna je činnost školní družiny zajištěna dle potřeby po konzultaci se zřizovatelem.  Provozní doba školní družiny je rozdělena na ranní a odpolední: 
 
 
- ranní družina začíná v 6,15 hodin a končí v 8,00 hodin - odpolední družina začíná v 11,40 hodin a končí v 16,30 hodin  Školní družina ke své činnosti využívá 6 tříd školní družiny a školní hřiště. 
 
4. Vnitřní režim školní družiny  Činnost ve školní družině se přizpůsobuje žákům, umožňuje zapojení žáků do volnočasových aktivit organizovaných školou.  Po ukončení ranní činnosti odvádí vychovatelka žáky do školy.  Po skončení vyučování přicházejí žáci do školní družiny v doprovodu učitelky.  Do jídelny odvádí žáky vychovatelka, která během oběda vykonává dozor, jen ve výjimečných případech jde žák do jídelny sám, z jídelny odchází oddělení společně.  Do kroužků si vyzvedává žáky učitel nebo vedoucí kroužku ve školní družině.  Žák bez vědomí vychovatelky neopouští školní družinu nebo prostor vymezený k dané činnosti.  Žákům je doporučeno nenosit do ŠD mobilní telefony, drahé věci a větší obnosy peněz. Za jejich ztrátu nebo poškození vychovatelky ŠD v žádném případě nezodpovídají.   Žák nesmí nosit do ŠD věci, které by mohly ohrozit zdraví, způsobit úraz nebo ohrožovat mravní výchovu žáků.  Žákům není dovoleno otevírat okna, manipulovat se žaluziemi ani s topením.  Vstup cizím osobám a žákům, kteří nejsou zapsáni do školní družiny, není povolen.  Při závažném, nebo opakovaném porušení vnitřního řádu školní družiny a nevhodném chování může být žák během školního roku vyloučen z docházky do školní družiny.  V případě nevyzvednutí žáka do stanovené doby jsou telefonicky kontaktováni zákonní zástupci žáka a informováno vedení školy.  Rodiče vstupují do prostoru šaten jen ve výjimečných případech a pouze po dohodě s příslušnou vychovatelkou žáka. 
 
 
III. Bezpečnost a ochrana zdraví žáků, ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí   1. Bezpečnost a ochrana zdraví žáků  Žáci jsou povinni chránit své zdraví, zdraví svých spolužáků, pracovníků školy i ostatních osob.  Bezpečnost a ochrana zdraví žáků je zajištěna po celou dobu provozu školní družiny.  Žáci jsou seznamování se zásadami bezpečnosti a ochrany zdraví, pravidly chování a hygieny.  Žáci dodržují při všech svých činnostech zásady bezpečnosti a ochrany zdraví, při svém počínání mají na paměti nebezpečí úrazu.  Při vycházkách a pobytech na hřišti jsou žáci opakovaně seznamováni s pravidly bezpečnosti, bezpodmínečně dodržují pokyny a příkazy vychovatelky.  Každý úraz, poranění či nehodu, k níž dojde v souvislosti s činností družiny, okamžitě hlásí vychovatelce.  
 
 
 
 Zdravotní indispozici žák neprodleně oznámí vychovatelce, která poskytne potřebnou péči, uvědomí vedení školy a zákonné zástupce, případně zajistí transport nemocného žáka vždy v doprovodu zákonného zástupce nebo jiné pověřené osoby. 
  2. Ochrana před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí  Je zakázáno nošení, držení a distribuce a zneužívání návykových látek (alkohol, cigarety, drogy) v areálu školy. Za porušování zákazu budou uplatňována výchovná opatření.  Projevy šikanování mezi žáky, tj. násilí, omezování osobní svobody, ponižování apod., kterých by se dopouštěli jednotliví žáci nebo skupiny žáků vůči jiným žákům nebo skupinám, jsou v prostorách školy, školní družiny a při akcích školní družiny přísně zakázány. Tyto nevhodné projevy chování budou vždy řešeny se zákonnými zástupci a v souladu se školním řádem.    
 
IV. Zacházení s majetkem školní družiny 
 
 Žáci mají právo užívat zařízení školní družiny v souvislosti se zájmovým vzděláváním.  Při odchodu domů nebo pokynu vychovatelky uloží žák předměty na určené místo.  Žáci okamžitě oznámí vychovatelce zjištěné škody na školním majetku.  Škody na školním majetku, kterou způsobí žák svévolně nebo z nedbalosti, je povinen zákonný zástupce žáka v plné výši uhradit. 
 
 
V. Pravidla pro hodnocení chování žáků 
 
 Vychovatelka si musí být vědoma své základní odpovědnosti vůči žákům: - respektovat každého žáka - věřit, že každý žák může uspět - být zásadová a spravedlivá - podporovat odpovědnost žáka za své jednání - hodnotit individuální snahu - vytvářet podnětné a klidné prostředí pro činnost ŠD - umožnit žákovi, aby se podílel na hodnocení své práce a chování - informace o problémovém chování žáka, jsou zákonnému zástupci včas sdělovány      v osobním jednání - hodnocení chování žáků provádíme v činnostech ŠD průběžně - hodnotíme individuální výsledky žáků (toto hodnocení má zvláštní význam i pro sebehodnocení žáka) - hodnocení výsledků vzdělávání a výchovy žáků se speciálními vzdělávacími  potřebami zohledňujeme a vycházíme z vyjádření odborníků 
 
 
  VI. Závěrečná ustanovení 
 
 Vnitřní řád školní družiny byl projednán a schválen na pedagogické radě.  Žáci byli seznámeni s tímto vnitřním řádem svými vychovatelkami.  Zákonní zástupci žáků byli informování o vydání a obsahu tohoto školního řádu ředitelem školy.  Vnitřní řád školní družiny je zveřejněn a k dispozici ve vstupní hale ŠD a také na webových stránkách školy ( www.zsvd.cz ). 
 
 
Vypracovala vedoucí ŠD: Kateřina Mašlaňová a tým vychovatelek   Schválil ředitel školy:  Mgr. Martin Černý 
 
Projednáno a schváleno na pedagogické radě dne: 18. 6. 2020 
 
Školská rada byla seznámena dne:   12. 6. 2020 
 
 
 
 
Mgr. Martin Černý ředitel školy